Gmina Mochowo

Joomla Slide Menu by DART Creations
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
CHLEB DOŻYNKOWY PODZIELONO Drukuj Email
03.09.2009
Kiedy żeńcy wykosili wszystkie łany zbóż na terenie gminy Mochowo, ziarno wymłócili, a kobiety wypiekły chleb, umówiono się, by podzielić go w Mochowie 30 sierpnia 2009 roku

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta w intencji rolników, którą sprawował ksiądz proboszcz Marek Mizerski. W czasie mszy poświęcono wieńce dożynkowe uplecione z tegorocznych zbiorów.

Następnie korowód składający się z rolników, Starostów Dożynek, którymi w tym roku byli Pani Kazimiera Trzcińska i Pan Andrzej Żuchowski, i przedstawicieli władz samorządowych przeszedł z kościoła na plac przy Szkole Podstawowej w Mochowie. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i hymnu Unii Europejskiej przez uczniów Szkoły Podstawowej w Ligowie na scenie kolejno prezentowały się wieńce przygotowane przez mieszkańców gminy, po czym nastąpiło przekazanie przez Starostów Dożynek, na ręce Gospodarza Dożynek – Wójt Gminy Mochowo Pani Jadwigi Przedpełskiej – chleba dożynkowego wypieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów, aby dzieliła nim sprawiedliwie przez kolejny rok.

- Z szacunkiem i wdzięcznością przyjmuję ten bochen chleba – symbol plonu i trudu rolnika – mówiła wójt gminy. – Postaram się dzielić ten chleb po gospodarsku, by wystarczyło dla wszystkich. Dziękuję rolnikom za ciężką pracę i godną postawę bez względu na zniechęcenie i trudności. (...) życzę dobrego zdrowia, wytrwałości i wiary w lepsze jutro.

Po oficjalnym powitaniu gości i zgromadzonych mieszkańców oraz okolicznościowych przemówieniach rozstrzygnięto konkursy ogłoszone przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – „Bezpieczna zagroda” oraz „Bezpieczeństwo higieny pracy w gospodarstwie rolnym” i Urząd Gminy w Mochowie – „Piękna i funkcjonalna zagroda”. Dla laureatów konkurów wystąpił Zespół Dziecięcy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mochowie. Zajęcia zespołu realizowane były w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich – Program Integracji Społecznej, a Starostowie Dożynek poczęstowali wszystkich gości chlebem, który w tym dniu smakował szczególnie.

Było coś dla ducha: gościnny występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Sanniki oraz program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Ligowie, Chóru „ Złota Jesień” Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Koło w Mochowie i Orkiestry OSP Bożewo w towarzystwie grupy tanecznej „Iskierki” ze Słupna, i dla ciała: pieczone prosię, ciasto drożdżowe i babki cytrynowe oraz bezpłatna wata cukrowa.Po części oficjalnej mieszkańcy bawili się przy muzyce do późnych godzin wieczornych.

Dzięki zaangażowaniu organizatorów i mieszkańców a także pięknej pogodzie, impreza pozostanie w pamięci wszystkich na długo.

 

 

Jak świętowaliśmy zobaczycie w galerii Album FOTO
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Gmina Mochowo | Powiat Sierpecki, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting